ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ

1η αγωνιστική:
23-9-2007:
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ - ΟΡΦΕΑΣ ΞΑΝΘΗΣ 2-1
Τα τέρματα για την ομάδα του Πανδραμαϊκού σημείωσαν οι Φιλίππου στο 30΄ και Τόντρι στο 45΄.
Το ημίχρονο έληξε 0-0 ενώ η ομάδα του Πανδραμαϊκού είχε ένα δοκάρι στις καθυστερήσεις.
Τέρματα: Φιλίππου 30΄, Τόντρι 45΄ / Μαλαδένης 53΄
Διαιτητές: Δαουλτζής, Παπαδόπουλος, Στεργάκης (Σερρών).
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Κετετζίδης (72΄ Σκαρτζούνης), Σαλπιγγίδης, Ευθυμιάδης, Μπερνεάνου, Παπαδόπουλος, Βασιλακάκης (Πολυχρονίδης 65΄), Αντζας, Φιλίππου, Τόντρι (Λαμπάκης 83΄), Ασλαμαζίδης.

Μ. Αλέξανδρος Ιασμου - ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 1-0
Μέτριος ο Πανδραμαϊκός στον Ίασμο, περιορίστηκε σε μια άκαρπη υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, όπου στην μοναδική τους επίθεση οι γηπεδούχοι εκμεταλεύτηκαν ένα λάθος στο κέντρο του Πανδραμαϊκού και πέτυχαν το πολύτιμο για αυτούς τέρμα.
Η καταστάση δεν βελτιώθηκε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να βγαίνουν ακόμη πιο εύκολα στις αντεπιθέσεις, καθώς ο Πανδραμαϊκος άφηνε "κενά" καθώς "πίεζε" περισσότερο για την ισοφάριση.
Ο αγώνας έγινε σε φίλαθλα πλαίσια και η διαιτησία των Λιαχούδη, Ταιρίδη, Πάτρα, (Σ.Δ.Π. Θεσ/νίκης) δεν συνάντησε προβλήματα στο έργο της.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: ΜΗΤΡΟΥΣΗΣ, ΚΕΤΕΤΖΙΔΗΣ, ΣΑΛΠΙΓΚΤΙΔΗΣ (75΄ΣΚΑΡΤΖΟΥΝΗΣ), ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ, ΜΠΕΡΝΕΑΝΟΥ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ (65΄ΠΑΝΤΖΑΡΙΔΗΣ), ΒΑΣΙΛΑΚΑΚΗΣ, ΑΝΤΖΑΣ, ΦΙΛΙΠΠΟΥ, ΤΟΝΤΡΙ (60΄ΛΑΜΠΑΚΗΣ), ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ - Νέστος Χρυσούπολης 0-0
Σημαντικότερες ευκαιρίες των Βασιλακάκη 7΄, Μπερνεάνου 21΄, Φιλίππου 78΄και Πολυχρονίδη 91΄.
Στο 65΄(χέρι) και στο 73΄(ανατροπή του Λαμπάκη) ο Πανδραμαϊκός, ζήτησε πέναλτι που δεν δόθηκαν.
Στο 55΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο ΚΕΤΤΖΙΔΗΣ.
Κίτρινη κάρτα δέχθηκε και ο Σαλπιγκτίδης στο 52΄.
Διαιτησία Παρασκευάς Σ., Ευθυμιάδης Ι. και Μερκενίδης Α., (Σ.Δ.Π. Θεσ/νίκης).
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: ΜΗΤΡΟΥΣΗΣ, ΣΚΑΡΤΖΟΥΝΗΣ, ΚΕΤΕΤΖΙΔΗΣ, ΣΑΛΠΙΓΚΤΙΔΗΣ, ΜΠΕΡΝΕΑΝΟΥ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ,ΒΑΣΙΛΑΚΑΚΗΣ (87΄ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ), ΑΝΤΖΑΣ, ΦΙΛΙΠΠΟΥ (80΄ΚΟΥΡΛΙΟΣ), ΛΑΜΠΑΚΗΣ (75΄ΠΑΡΑΠΕΡΟΓΛΟΥ), ΠΑΝΤΖΑΡΙΔΗΣ.

Σκόρερ: ΚΟΥΡΛΙΟΣ 66΄.
Χωρίς να ικανοποιήσει στο πρώτο ημίχρονο με την αποδόση της, αλλά με πολλές καλές στιγμές στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πανδραμαίκού, επικράτησε με 1-0 της μαχητικής ομάδας της Χηλής, που άφησε καλές εντυπώσεις με το πάθος της και την δυναμικότητα της, που όμως μερικές φορές ξεπερνούσε, με την ανοχή του διαιτητή τα επιτρεπτά όρια.
Η μαχητικότητα των φιλοξενουμένων στο πρώτο ημίχρονο, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους παίκτες του Πανδραμαϊκού, που διατήρησαν την υπεροχή, χωρίς να δημιουργήσουν αξιόλογες ευκαιρίες, με εξαίρεση μιά γυριστή κεφαλιά του Κούρλιου στο 25΄ που έφυγε άουτ.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Πανδραμαϊκού εισήλθε αποφασισμένη και επικράτησε απόλυτα της φιλοξενούμενης ομάδας. Στο 53΄από ωραία προσπάθεια του Κούρλιου, χαμένη ευκαιρία από τον Πολυχρονίδη. Στο 58΄ σε σέντρα του Πολυχρονίδη, το πλασέ του Παντζαρίδη δεν θα ευστοχήσει. Στο 61΄από πλάγια θέση η προσπάθεια του Πολυχρονίδη θα σταματήσει από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Ίδια κατάληξη θα έχει και νέα προσπάθεια του Παντζαρίδη στο 64΄. Δυό λεπτά αργότερα, στο 66΄, σε σέντρα του Παπαδόπουλου, με όμορφη κεφαλιά, ο Κόυρλιος θα πετύχει το πολύτιμο τέρμα. Στο 68΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο ΤΣΑΚΙΡΙΔΗΣ, σε μιά τυπολατρική εφαρμογή των κανονισμών από τον διαιτητή κ.Μηλιάδη, γιατί φορούσε σταυρό στον λαιμό του ο παίκτης. Αν και αριθμητικά λιγότεροι, οι παίκτες του Πανδραμαϊκού δεν έχασαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες, με τους Κούρλιο, Πολυχρονίδη και Πασκαλίδη. Πάντως στπ ίδιο διάστημα είχαμε και την σημαντικότερη ευκαιρία των φιλοξενουμένων που είδαν ένα σουτ τους να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού του Μητρούση.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: ΜΗΤΡΟΥΣΗΣ, ΣΚΑΡΤΖΟΥΝΗΣ, ΠΑΝΤΖΑΡΙΔΗΣ, ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ, ΜΠΕΡΝΕΑΝΟΥ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ,ΒΑΣΙΛΑΚΑΚΗΣ (80΄ΠΑΣΚΑΛΙΔΗΣ), ΠΑΡΑΠΕΡΟΓΛΟΥ (46΄ ΤΣΑΚΙΡΙΔΗΣ), ΚΟΥΡΛΙΟΣ, ΛΑΜΠΑΚΗΣ (74΄ ΠΑΤΕΛΗΣ), ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ.
Κίτρινες κάρτες: ΤΣΑΚΡΙΔΗΣ 50΄, 70΄,
ΠΑΝΤΖΑΡΙΔΗΣ 90΄.
Στην αποστολή μετείχαν και οι: ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ, ΣΑΛΠΙΓΚΤΙΔΗΣ, ΦΙΛΙΠΠΟΥ, ΣΑΛΟΝΙΚΙΔΗΣ.

Μικρή και πάλι η παρουσία των φιλάθλων, αλλά αυξημένη σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική. Ανάμεσα στους φίλους του Πανδραμαϊκού, τον αγώνα παρακολούθησαν απρόσκοπτα και 10 περίπου φίλοι της ομάδας της Χηλής.

Πριν την έναρξη του αγώνα έγινε Αγώνας επίδειξης από τμήματα της Ακαδημίας ποδοσφάιρου του Πανδραμαϊκού.

Βισαλτιακός Νιγρίτας - ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 2-0
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Σκαρτζούνης, Παραπέρογλου, Σαλπιγκτίδης, Μπερνεάνου, Λαμπάκης (46΄ Τόντρι), Βασιλακάκης, Αντζας, Παντζαρίδης (46΄ Σαλονικίδης), Κούρλιος (74΄ Φιλίππου), Πολυχρονίδης.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ- Ορφέας Ελευθερούπολης 0-2
Ένας -άκρως- αναποτελεσματικός Πανδραμαϊκός, υπέκυψε στον Ορφέα Ελευθερούπολης, που σημείωσε 2 τέρματα, ένα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με ένα "έντεχνα" κερδισμένο πέναλτι, σε "ανατροπή" επιθετικού από τον Μητρούση και ένα από ελεγχόμενη θέση οφ σάιτ στο 60΄.
Oι καλύτερες ευκαιρίες του Πανδραμαϊκού, ήταν: Στο 30' ο Βασιλακάκης πασάρει στον Κούρλιο, μπάσιμο, σουτ, μπλοκάρει ο Καπακτσόγλου. Στο 80' κεφαλιά του Σαλπιγκτίδη μπλοκάρει ο τερματοφύλακας του Ορφέα. Την ίδια κατάληξη είχε το σουτ του Βασιλακάκη στο 83'.
Με λάθη η διαιτησία του κ. Κεμεντσετσίδη (Παπαμιχαηλίδης - Σιδηρόπουλος) Σ.Δ. Κιλκίς.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Σκαρτζούνης, Σαλονικίδης, Πολυχρονίδης, Μπερνεάνου,Παραπέρογλου (73' Παντζαρίδης), Παπαδόπουλος (62' Σαλπιγκτίδης), Βασιλακάκης, Αντζας, Κούρλιος, Τόντρι (62' Φιλίππου).

Οδυσσέας Αναγέννησης - Πανδραμαϊκός 3-0
Με νεανικό "σχήμα" αγωνίστηκε ο Πανδραμαϊκός, προσπάθησε, δημιούργησε ευκαιρίες και το τελικό αποτέλεσμα δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα που έδειξε στο γήπεδο.
Το πρώτο τέρμα επιτεύχθηκε στο 40΄ από λάθος του τερματοφύλακα. Το 2-0 έγινε από τραγικό λάθος αμυντικού και το 3-0, από πέναλτι που υπέπεσε ο τερματοφύλακας.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΙΚΟΣ: Μητρούσης, Κετσετσίδης, Τσακιρίδης, Σαλονικίδης, Παντζαρίδης (74' Ασλαμαζίδης), Παπαδόπουλος Βασιλακάκης, Αντζας (12' Λαμπάκης), Πασχαλίδης, Κούρλιος (77' Τόντρι), Πολυχρονίδης.

Πανδραμαϊκός - Μ. Αλέξανδρος Ηράκλειας 1-1
Σκόρερ: ΦΙΛΙΠΠΟΥ 85΄, ύστερα από μεταβίβαση του Πολυχρονίδη.
Ο σκόρερ είχε άλλες δυό καλές ευκαιρίες στο 18' και στο 42΄
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιάτσος,Πάγκος,Τρεμπολίτης,(Πέλλας)
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Κετετζίδης, Παραπέρογλου, Σαλπιγκτίδης, Μπερνεάνου, Ασλαμαζίδης, Βασιλακάκης (68' Σαλονικίδης), Αντζας (77' Λαμπάκης), Φιλίππου, Κούρλιος (78' Τόντρι) Πολυχρονίδης.

ΚΥΡΙΑΚΗ 25-11-2007,
Δόξα Γρατινής - ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 1-2 (διακόπηκε στο 76΄)
Σκόρερς: ΠΑΡΑΠΕΡΟΓΛΟΥ 16΄, ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ 70΄.
Οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στο 44΄, ύστερα από αμυντικό λάθος. Νωρίτερα είχε ακυρωθεί κανονικό τέρμα του Πολυχρονίδη.
Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα:
Στο 71΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Βουνάτσος των γηπεδούχων.
Στο 76΄αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ιωαννίδης Γ. γιατί γρονθοκόπησε τον διαιτητή.
Αμέσως μετά φίλαθλοι των γηπεδούχων εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο με πρόθεση να επιτεθούν στον διαιτητή, ενώ παράλληλα παράγοντας των γηπεδούχων του δήλωσε πως η ομάδα τους αποχωρεί από το παιχνίδι.
Ο διαιτητής παρέμεινε 10΄στον αγωνιστικό χώρο και στη συνέχεια δεχόμενος πέτρες και μπουκάλια εισήλθε στα αποδυτήρια, συνοδεία αστυνομικής δύναμης, που προσήλθε μετά την έναρξη των εκτρόπων.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Κετετζίδης, Σαλονικίδης, Σαλπιγκτίδης, Μπερνεάνου, Παπαδόπουλος (76΄Ασλαμαζίδης),Παραπέρογλου, Αντζας, Φιλίππου (46΄Τόντρι), Κούρλιος, (57΄ Λαμπάκης ), Πολυχρονίδης.

Σκόρερς: ΜΠΕΡΝΕΑΝΟΥ 1΄, ΦΙΛΙΠΠΟΥ 78΄.
Αν και προηγήθηκε στο 1΄ με κεφαλιά του Μπερνεάνου, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ο Πανδραμαϊκός δέχτηκε οδυνηρή ήττα από τον πολύ καλό Εθνικό Γαζώρου (4η συνεχόμενη νίκη) και απογοήτευσε τους αρκετούς (σε σχέση με άλλα φετεινά παιχνίδια) φίλους του, που βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο.
Μετά το πρώτο τέρμα, ο Εθνικός, "πίεσε" και στο 43΄ ισοφάρισε. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-2, στο 60΄και απο το σημείο αυτό οι παίκτες του Πανδραμαϊκού, βελτίωσαν την απόδοση τους, ισοφάρισαν με τον Φιλίππου, πίεσαν για το 3-2, αλλά σε μιά αντεπίθεση στο 93΄ επιτεύχθη το τελικό 2-3.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΙΚΟΣ: Μητρουσης,Κετσετζιδης,Σαλονικιδης, ( 67' Βασιλακακης ) Σαλπγικτιδης, Μπερνεανου , Παπαδοπουλος,( 63' Ασλαμαζιδης ), Παραπερογλου,Αντζας , Κουρλιος (46' Φιλιππου ),Τονδρης , Πολυχρονιδης .
Διαιτητές: Φραγκάκης Χ. , Κακατόλης Σ. και Λαζρής Φ. (Σ.Δ.Π. Καβάλας), από τους οποίους έχει παράπονα η ομάδα του Πανδραμαϊκού, για αρκετές λανθασμένες υποδείξεις, μεταξύ των οποίων και την ακύρωση τέρματος.

Α.Ο. Βιστωνίδας - Πανδραμαϊκός 0-0
Με έναν βαθμό αποχώρησε από την Φελώνη, έδρα της πρωτοπόρου ομάδας του Α.Ο.Βιστονίδας, ο Πανδραμαϊκός. Ευκαιρίες χάθηκαν και από τις δυό πλευρές, με σημαντικότερες για τον Πανδραμαϊκό, αυτές των Σαλπιγκτίδη, Φιλίππου, Πολυχρονίδη. Απόλυτα θετική η παρουσία του τερματοφύλακα μας Γ.Μητρούση, όσες φορές απαιτήθηκε.
Ο Εβρίτης διαιτητής, κ. Δεφελούδης, έδειξε αρκετές κίτρινες κάρτες στους ποδοσφαιριστές του Πανδραμαϊκού και κόκκινη κάρτα στον Κετετζίδη (82΄)
ΠANΔPAMAΪKOΣ: Mητρούσης, Kετετζίδης, Σαλονικίδης (30' Σαλπιγγίδης), Bασιλακάκης, Mπερνεάνου, Παπαδόπουλος, Παπραπέρογλου, Aντζας (40' Aσλαμαζίδης), Φιλίππου (85' Kούρλιος), Tόνδρι, Πολυχρονίδης.
12η αγωνιστική:
ΚΥΡΙΑΚΗ 23-12-2007
Ασπίς Ξάνθης - Πανδραμαϊκός 0-1

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε ο Πανδραμαϊκός επί της Ασπίδας Ξάνθης με 1-0.
Το τέρμα σημείωσε ο Κούρλιος στο 65΄, ύστερα από σέντρα του Παραπέρογλου.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: ΜΗΤΡΟΥΣΗΣ, ΠΑΝΤΖΑΡΙΔΗΣ, ΣΑΛΠΙΓΚΤΙΔΗΣ, ΠΑΡΑΠΕΡΟΓΛΟΥ (88΄ΦΙΛΙΠΠΟΥ), ΜΠΕΡΝΕΑΝΟΥ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΒΑΣΙΛΑΚΑΚΗΣ (46΄ΑΣΛΑΜΑΖΙΔΗΣ), ΑΝΤΖΑΣ, ΚΟΥΡΛΙΟΣ, ΛΑΜΠΑΚΗΣ (86΄ΠΑΣΚΑΛΙΔΗΣ), ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ.
ΑΝΤΖΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (4η ΚΑΡΤΑ)
ΣΑΛΠΙΓΚΤΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (4η ΚΑΡΤΑ)

13η αγωνιστική:
ΚΥΡΙΑΚΗ 6-1-2008
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ- Α.Ε. Χρυσού 0-1
Για τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι δεν μπόρεσε να πετύχει θετικό αποτέλεσμα ο Πανδραμαϊκός. Αυτή την φορά παρουσία λίγων θεατών που αψήφησαν τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες, ηττήθηκε από την Α.Ε.Χρυσού που, αν και έπαιζε με 10 παίκτες από το 60΄, κατάφερε να πετύχει το πολύτιμο τέρμα στο 85΄. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Πανδραμαϊκού είχαν ένα "διπλό" δοκάρι και μια εκτέλεση φάουλ του Παραπέρογλου που "έξυσε" το δοκάρι.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: ΜΗΤΡΟΥΣΗΣ, ΠΑΝΤΖΑΡΙΔΗΣ,ΠΑΡΑΠΕΡΟΓΛΟΥ, ΜΠΕΡΝΕΑΝΟΥ, ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ, ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΑΣΚΑΛΙΔΗΣ, ΛΑΜΠΑΚΗΣ, ΚΟΥΡΛΙΟΣ, ΤΟΝΤΡΙ, ΑΣΛΑΜΑΖΙΔΗΣ. (Ως αλλαγή αγωνίστηκε ο ΤΣΑΚΙΡΙΔΗΣ 84΄στην θέση του Ασλαμαζίδη).
ΚΟΥΡΛΙΟΣ Ξ. (3η ΚΑΡΤΑ)
ΤΟΝΤΡΙ Α. (5η ΚΑΡΤΑ)

14η αγωνιστική:
ΚΥΡΙΑΚΗ 13-1-2008
Ασπις Δραβήσκου - ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 3-0
"Βαριά" ήττα με 3-0 στον Δραβήσκο, για την ομάδα του Πανδραμαϊκού, αλλά και πολλά παράπονα από την διαιτησία του κ.Μαλούτα.
Μόλις στο 2΄ κεφαλιά του Κούρλιου κατέληξε στο δοκάρι των γηπεδούχων. Στο 30΄ ο ίδιος ποδοσφαιριστής αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία. Μια σειρά αμυντικών λαθών έφερε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στο β΄ημίχρονο οι παίκτες του Πανδραμαϊκού είχαν άκαρπη υπεροχή, οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Πολυχρονίδη στο 65΄, αλλά η ήττα ολοκληρώθηκε με ένα τρίτο τέρμα των γηπεδούχων και το επιστέγασμα ήταν η αποβολή του Μπερνεάνου με 2 κίτρινες κάρτες στο 90΄.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Παντζαρίδης ( 38’ λ. τ. Βασιλακάκης), Λαμπάκης ( 66’ Τόντρι), Σαλπιγκτίδης, Μπερνεάνου, Παπαδόπουλος, Παραπέρογλου, Άντζας, Κούρλιος, Πολυχρονίδης, Πασκαλίδης ( 61’ Ασλαμαζίδης)
* Αξίζει να σημειωθεί πως σε σκληρό μαρκάρισμα ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων, τραυματίστηκε ο Παντζαρίδης, μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο, όπου δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες, χωρίς ευτυχώς να χρειαστεί να παραμείνει. Ενώ στην προηγούμενη φάση ο διαιτητής του αγώνα έκρινε πως δεν υπήρχε λόγος τιμωρίας του ποδοσφαιριστή της Ασπίδας, στους ποδοσφαιριστές του Πανδραμαϊκού, έδειξε συνολικά 8 κίτρινες και 2 κόκκινες κάρτες.
ΑΝΤΖΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ (5η ΚΑΡΤΑ)
ΑΣΛΑΜΑΖΙΔΗΣ ΠΑΝΤΕΛΗΣ 1 ΑΓΩΝ. (4η ΚΑΡΤΑ)
ΚΟΥΡΛΙΟΣ ΞΑΝΘΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1 Αγωνιστική +20€
ΜΠΕΡΝΕΑΝΟΥ ΡΑΖΒΑΝ ΜΙΧΑΗΛ 1 Αγωνιστική (Από 2η Κάρτα ) + 20€
ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1 ΑΓΩΝ. (4η ΚΑΡΤΑ)
ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1 ΑΓΩΝ. (4η ΚΑΡΤΑ)
ΣΑΛΠΙΓΚΤΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (5η ΚΑΡΤΑ)

15η αγωνιστική:
ΚΥΡΙΑΚΗ 20-1-2008
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ Κεραυνός Κρηνίδων 1-0
Ένα χαμένο πέναλτι στο 70' και ένα ''χρυσό'' γκολ στο 88' ήταν η αφορμή να χριστεί ο Σπύρος Φιλίππου ως μορφή του νικηφόρου αγώνα του Πανδραμαϊκού,ο οποίος κέρδισε στην έδρα του τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Κεραυνό Κρηνίδων με σκορ 1-0. (πηγή: www.www.dramasports.gr)
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Παντζαρίδης, Παραπέρογλου, Ευθυμιάδης, Σαλπιγγίδης, Λαμπάκης (76΄Τόντρι) Τσακιρίδης (65΄Κετετζίδης) Αντζας (90΄ Πατέλης), Πασκαλίδης, Κασάπης, Φιλίππου.
ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ ΑΝΕΣΤΗΣ (2η ΚΑΡΤΑ)
ΣΑΛΠΙΓΚΤΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (6η ΚΑΡΤΑ)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αμπάρκιολης (Θεσσαλονίκης)

Σπύρος Φιλίππου

16η αγωνιστική:
Ορφέας PUMA Ξάνθης - ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 1-1
Με το βαθμό της ισοπαλία στις αποσκευές του γύρισε ο Πανδραμαϊκός από την έδρα του Ορφέα Ξάνθης, αποτέλεσμα που θεωρείτε επιτυχημένο αν αναλογιστεί κανείς ότι η δραμινή ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 35' με γκολ που ξεκίνησε από θέση οφσαϊντ. Το γκολ της ισοφάρισης σημείωσε στο 70’ ο Πιστικός ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή λίγο πιο πριν. Το τελικό 1-1 αδικεί τον Πανδραμαϊκό. (πηγή: www.www.dramasports.gr)
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Σαλπιγκτίδης, Τσακιρίδης, Ευθυμιάδης (55’ Λαμπάκης), Μπερνεάνου, Οικονομίδης, Παραπέρογλου (46’ Πιστικός), Άντζας, Φιλίππου (46΄Πολυχρονίδης), Κασάπης, Πασκαλίδης.

16.Δόξα Γρατινής 0-0 -
*Η Δόξα Γρατινής έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.
*Ο Νέστος έχει 1 μηδενισμό και-1 βαθμό

17η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 3-2-2008:
Πανδραμαϊκός - Μ. Αλέξανδρος Ιάσμου 1-0

Ύστερα απο καλή εμφάνιση που συνοδεύτηκε και απο αρκετές χαμένες ευκαιρίες, ο Πανδραμαϊκός επικράτησε με 1-0 της ομάδας του Ιάσμου και συνεχίζει την προσπάθεια για την παραμονή στην κατηγορία.

Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Κασάπης, με ώραια προσπάθεια ύστερα απο σέντρα του Πιστικού.
Κίτρινη κάρτα: Κασάπης (1η)
Διαιτητές: Μαζαράκης, Παπαδόπουλος, Κανταρτζής (ΣΔΠ Κοζάνης)
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Παντζαρίδης, Τσακιρίδης, Ευθυμιάδης, Μπερνεάνου, Οικονομίδης, Πιστικός (85’ Παραπέρογλου), Άντζας, Πασκαλίδης, Κασάπης, Πολυχρονίδης (76’ Φιλίππου)

18η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 10-2-2008:
Νέστος Χρυσούπολης - ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 1-0
Θεατές: 100 περίπου, εκ των οποίων 30 φίλοι του Πανδραμαϊκού.
Ο αγώνας διεξήχθη υπό δυσμενείς καιρικές συνθήκες, λόγω του υπερβολικού ψύχους.
Σε έναν κρίσμο αγώνα, ένας νωθρός Πανδραμαϊκός, αν και είχε για μεγάλα χρονικά διαστήματα, άκαρπη υπεροχή και δημιούργησε ευκαιρίες, δεν κατάφερε να αποσπάσει ούτε ένα βαθμό, καθώς μιά αδράνεια της άμυνας του, έδωσε τους πολύτιμους 3 βαθμούς στο Νέστο Χρυσούπολης.
5΄: Χαμένη ευκαιρία, σε κεφαλιά του Μπερνεάνου, ύστερα απο εκτέλεση κόρνερ του Κασάπη.
8΄: Κίτρινη κάρτα στον Οικονομίδη.
30΄: 1-0, ύστερα απο εκτέλεση φάουλ και σε αδράνεια της άμυνας, ο Σολακίδης με κεφαλιά στέλνει την μπάλλα στην αριστερή γωνία του Μητρούση.
60΄: Ύστερα απο κεφαλιά του Πολυχρονίδη, ο Πιστικός θα χάσει μια καλή ευκαιρία για ισοφάριση.
63΄: Ο Πολυχρονίδης κερδίζει την μπάλλα από έναν παίκτη των γηπεδούχων, αλλά ενώ είναι σε απόσταση βολής θα προλάβει αμυντικός και θα απομακρύνει.
70΄: Σούτ του Πολυχρονίδη, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων.
85΄: Κεφαλιά του Φιλίππου, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Παντζαρίδης, Τσακιρίδης, Ευθυμιάδης (71΄Φιλίππου), Μπερνεάνου, Οικονομίδης, Πιστικός, Άντζας (80΄Τόντρι), Πασκαλίδης (Βασιλακάκης), Κασάπης, Πολυχρονίδης.

19η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 17-2-2008:
Α.Ε.Χηλής Έβρου - ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 2-3 (ημίχρονο 1-3)
Σκόρερς: ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ 7΄, ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ 27΄, 44΄.
Κίτρινες:
Τσακιρίδης (2η ΚΑΡΤΑ)
Πολυχρονίδης (5η ΚΑΡΤΑ)
Ευθυμιάδης (3η ΚΑΡΤΑ)
Κασάπης (2η ΚΑΡΤΑ)
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ:Μητρούσης, Σαλπιγκτίδης, Τσακιρίδης, Ευθυμιάδης, Μπερνεάνου, Οικονομίδης, Λαμπάκης (70’ Πιστικός), Άντζας, Ασλαμαζίδης (87’ Παπαδόπουλος), Κασάπης, Πολυχρονίδης (85’ Κετετζίδης).
20η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 24-2-2008:
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ -ΒΙΣΑΛΤΙΑΚΟΣ 1-0
Σκόρερ: ΑΝΤΖΑΣ 68΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Κίτρινες:
ΛΑΜΠΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (1η ΚΑΡΤΑ)
ΤΣΑΚΙΡΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (3η ΚΑΡΤΑ)
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ζαχαριάδης, Κωνσταντίδης, Δημητριάδης (Σ.Δ.Π. Θεσ/νίκης) Καλοί σε γενικές γραμμές.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Σαλπιγκτίδης, Τσακιρίδης (67’ Πασκαλίδης), Ευθυμιάδης, Γεωργιτσόπουλος, Οικονομίδης, Λαμπάκης (90’ Παραπέρογλου), Άντζας, Ασλαμαζίδης, Κασάπης, Πολυχρονίδης (88’ Φιλίππου).
21η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 2-3-2008:
Ορφέας Ελευθερούπολης - Πανδραμαϊκός 0-0
Παρουσία περίπου 100 φιλάθλων, οι μισοί απο τους οποίους φίλοι του Πανδραμαϊκού, έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με τον ισχυρό άνεμο να δυσκολεύει τους ποδοσφαιριστές στις ενέργειες τους.
Στο πρώτο ημίχρονο ο Πανδραμαίκός "στάθηκε" καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε ευκαιρίες με σημαντικότερη αυτή του Ασλαμαζίδη, που άπέκρουσε ο Καπακτσόγλου. Στο ίδιο διάστημα ο τερματοφύλακας του Πανδραμαϊκού, Μητρούσης διέσωσε την εστία του σε μια αξιόλογη ευκαιρία των γηπεδούχων.
Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση των ποδοσφαιρστών του Πανδραμαϊκού, δεν ήταν ανάλογη του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν περισσότερες φάσεις κοντά στην εστία του Μητρούση.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Παντζαρίδης, Σαλπιγκτίδης, Μπερνεάνου, Ευθυμιάδης, Οικονομίδης, Λαμπάκης (71΄Γεωργιτσόπουλος), Άντζας, Ασλαμαζίδης, Κασάπης (78’ Παραπέρογλου), Πολυχρονίδης (70’ Φιλίππου).
22η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 16-3-2008:
Πανδραμαϊκός - Οδυσσέας Αναγέννησης 0-0
Άδικο το σημερινό αποτέλεσμα για τον Πανδραμαϊκό, καθώς οι ποδοσφαιριστές του έκαναν -ίσως- την καλύτερη φετεινή εμφάνιση, απέναντι στον πρωτοπόρο Οδυσσέα Αναγέννησης, όμως ήταν αναποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που δημιούργησαν.
Ανάμεσα στους φιλάθλους του Πανδραμαϊκού, ξεχωριστή η παρουσία φίλων της ομάδας απο την Καβάλα, με το ανάλογο πανώ.
Είναι χαρακτηριστικό πως οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μόλις δύο (2) ευκαιρίες στην εστία του Γιώργου Μητρούση.
Η παρουσία σημαντικού αριθμού Σερραίων φιλάθλων δεν δημιούργησε ιδιαίτερα προβλήματα, πέρα από ελάχιστες λεκτικές αντιπαραθέσεις.
Το "φίλμ" του αγώνα:
19΄ Σε εκτέλεση φάουλ του Κασάπη, κεφαλιά του Ασλαμαζίδη, μόλις άουτ.
30΄ Σούτ του Ασλαμαζίδη, απέκρουσε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.
34΄ Σε νέα εκτέλεση φάουλ του Κασάπη, από καλή θέση ο Λαμπάκης δεν μπόρεσε να προωθήσει την μπάλλα στα δίκτυα.
35΄ Καλή προσπάθεια των φιλοξενουμένω, καταλήγει άουτ
58΄ Κεφαλιά του Οικονομίδη, αποκρούει ο τερματοφύλακας.
60΄ Σούτ του Ασλαμαζίδη, καταλήγει άουτ.
70΄ Μόνος προ της εστίας ο Γεωργιτσόπουλος δεν καταφέρνει να σκοράρει.
87΄ Σούτ του Φιλίππου, καταλήγει άουτ.
90΄+ Παραλίγο να εφαρμοστεί ο "άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου" καθώς οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στην επίτευξη τέρματος.
Μητρούσης, Σαλπιγκτίδης, Γεωργιτσόπουλος, Ευθυμιάδης, Οικονομίδης, Τσακιρίδης (88’ Παντζαρίδης), Λαμπάκης (65’ Πιστικός), Άντζας, Ασλαμαζίδης, Κασάπης, Πολυχρονίδης (70’ Φιλίππου).
Kίτρινες κάρτες: Άντζας, Οικονομίδης, Παντζαρίδης.

23η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 23-3-2008:
Μ. Αλέξανδρος Ηρακλειάς - Πανδραμαϊκός 0-1
Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον Πανδραμαϊκό, με αντίπαλο την ομάδα της Ηράκλειας που ήταν αήττητη στους τελευταίους 7 αγώνες.
Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημειώθηκε στο 19΄, απο σουτ του ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ, ύστερα απο σέντρα του ΑΣΛΑΜΑΖΙΔΗ.
Πανδραμαϊκός: Μητρούσης, Σαλπιγκτίδης, Γεωργιτσόπουλος, Ευθυμιάδης, Μπερνεάνου,Οικονομίδης, Τσακιρίδης (64΄Πασκαλίδης), Λαμπάκης (53’ Πιστικός), Ασλαμαζίδης (85΄Παντζαρίδης), Κασάπης, Πολυχρονίδης.

24η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 30-3-2008:
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ - Δόξα Γρατινής 3-0 α.α.
25η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 6-4-2008:
Εθνικός Γαζώρου - Πανδραμαϊκός 1-0
Το μοναδικό τέρμα στο 90΄, με απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ...
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Σαλπιγκτίδης, Παντζαρίδης, Ευθυμιάδης, Μπερνεάνου, Οικονομίδης, Λαμπάκης ( 80’ Γεωργιτσόπουλος), Πιστικός ( 90’ Φιλίππου), Ασλαμαζίδης ( 88’ Βασιλακάκης), Κασάπης, Πολυχρονίδης.

26η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 13-4-2008:
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ - Α.Ο. Βιστωνίδας 0-0
Αν και προσπάθησαν φιλότιμα οι ποδοσφαιριστές του Πανδραμαϊκού, δεν κατάφεραν να σημειώσουν το πολύτιμο τέρμα απέναντι στον πρωτοπόρο Α.Ο. Βιστωνίδας και χρειάζεται συνεχής προσπάθεια για την παραμονή της ομάδας στην κατηγορία.
Στο 5΄ οι ποδοσφαιριστές του Πανδραμαϊκού, ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή (τράβηγμα φανέλας) του Φιλίππου, αλλά ο διαιτητής κ. Παρασκευάς, έκρινε πως δεν υπήρχε παράβαση.
Στο 60΄σούτ του Πιστικού αποκρούει ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων.
Στο 69΄νέα προσπάθεια του Πιστικού, καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 74΄ απο πλεονεκτική θέση ο Πολυχρονίδης δεν προωθεί την μπάλα στην εστία.
Στο 80΄ σουτ του Σαλπιγκτίδη, απομακρύνεται σε κόρνερ απο αμυντικό.
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Σαλπιγκτίδης, Παντζαρίδης (79΄ Τσακιρίδης), Ευθυμιάδης, Γεωργιτσόπουλος, Οικονομίδης, Πιστικός (73΄ Τόντρι), Άντζας, Φιλίππου (70΄Πολυχρονίδης) , Κασάπης, Ασλαμαζίδης.

ΚΥΡΙΑΚΗ 20 - 4 - 2008
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ - Ασπίς Ξάνθης 2-1
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Σαλπιγκτίδης, Πασκαλίδης (79’ Κετετζίδης), Ευθυμιάδης, Γεωργιτσόπουλος (72’ Τόντρι), Οικονομίδης, Πειστικός, Αντζας, Φιλίππου (65’ Πολυχρονίδης), Κασάπης, Ασλαμαζίδης.

Παραλίγο "βουτιά στο κενό" για τον "αγχωμένο" Πανδραμαϊκό, που είχε τον έλεγχο, έκανε ευκαιρίες, αλλά παραλίγο να μην είναι νικητής σε έναν καθοριστικό για την πορεία του αγώνα. Η ομάδα της Ασπίδας προσπάθησε και άφησε καλές εντυπώσεις.
Οι κυριώτερες φάσεις....
6΄ Δοκάρι σε σούτ του Κασάπη.
22΄ Εκτέλεση φάουλ απο τον Πιστικό, στο κέντρο της άμυνας και ο ΦΙΛΙΠΠΟΥ με κεφαλία πραγματοποιεί το 1-0.
23΄ Κεφαλιά του Φιλίππου καταλήγει αούτ.
42΄ Νέα κεφαλιά του Φιλίππου, αποκρούει ο τερματοφύλακας.
47΄Δυνατό σούτ του Φιλίππου, αποκρούει ο τερματοφύλακας.
49΄Ο Κασάπης πλασάρει, αλλά και πάλι αποκρούει ο τερματοφύλακας.
75΄ Οι φιλοξενούμενοι στη διάρκεια αντεπίθεσης ισοφαρίζουν 1-1.
79΄ Ο ΚΑΣΑΠΗΣ, με σουτ απο 30 μέτρα κάνει το 2-1.
81΄, Τέρμα που πετυχαίνει ο Πολυχρονίδης, ακυρώνεται.
90΄, Σωτήρια απόκρουση του Μητρούση σε εκτέλεση φάουλ των φιλοξενουμένων.
92΄Διπλή ευκαιρία χάνουν οι Πολυχρονίδης και Τόντρι.
Κάρτες: ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ, ΑΝΤΖΑΣ.

28η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 4-5-2008:
Α.Ε. Χρυσού - ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ 1-1 (ημίχρονο 0-1)
Tο τέρμα του Πανδραμαϊκού, ο Σάκης ΚΑΣΑΠΗΣ.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ: Μητρούσης, Παντζαρίδης, Σαλπιγκτίδης, Ευθυμιάδης, Γεωργιτσόπουλος, Οικονομίδης, Πιστικός, Άντζας, Ασλαμαζίδης ( 90’ Παπαδόπουλος), Κασάπης, Πολυχρονίδης ( 85’ Φιλίππου)
29η αγωνιστική
ΚΥΡΙΑΚΗ 11-5-2008:
ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ - ΔΡΑΒΗΣΚΟΣ 3-0 (ημίχρονο 2-0)
Μετά το σημερινό αποτέλεσμα, η ομάδα του Πανδραμαίκού παραμένει στην κατηγορία.
Τέρματα:

ΦΙΛΙΠΠΟΥ 8΄, με κεφαλιά ύστερα απο κόρνερ που κέρδισε ο Πιστικός και εκτέλσε ο Κασάπης.